Techniczne SEO – najważniejsze zasady

Optymalizując stronę internetową wiele osób skupia się jedynie na zadbaniu o ej odpowiednią zawartość. A to błąd, który może nas drogo kosztować. Dlaczego? Ponieważ równie ważnym elementem optymalizacji jest techniczne SEO. Polega ono na ogólnym poprawieniu działania strony w taki sposób, aby jej przeglądanie nie sprawiało trudności użytkownikom i jednocześnie spełniała wymagania algorytmów wyszukiwarki. Na co należy zwracać uwagę optymalizując stronę? Jakie są główne zasady przeprowadzania technicznego SEO?

Stałe monitorowanie działania strony

Przede wszystkim ustalając strategię działania powinniśmy przeprowadzić dokładny audyt działania strony. Tylko dokładnie wiedząc co należy naprawić możemy opracować skuteczną strategię działania. Do przeprowadzenia audytu możemy użyć wielu różnych narzędzi dostępnych w Internecie, które wskażą nam działanie poszczególnych parametrów naszej strony. Stałe monitorowanie poprawności działania strony pozwoli nam na uniknięcie sytuacji, w której nasza witryna spadnie na odległą pozycję w wynikach wyszukiwania. 

reklama:

Bezpieczeństwo najważniejsze

Jednym z najważniejszych elementów, na który należy zwrócić uwagę przy optymalizacji strony jest bezpieczeństwo danych na stronie. Jak wskazują statystyki większość użytkowników rezygnuje z zakupów lub rejestracji na stronie, która nie posiada certyfikatów bezpieczeństwa. Do tych preferencji użytkowników jest dostosowany algorytm wyszukiwarki Google. Dla niego strona posiadająca certyfikat SSL to strona bezpieczna, a co za tym idzie algorytm uważa ją za o wiele bardziej wartościową niż stronę bez takiego certyfikatu.

Strona przyjazna użytkownikowi

Algorytmy wyszukiwarki cały czas się zmieniają i dopasowują do preferencji użytkowników. Dlatego też obecnie duża część technicznej optymalizacji strony polega na maksymalnym ułatwieniu korzystania użytkownikom z witryny. Dlatego ważnym elementem technicznego SEO jest wyeliminowanie błędów w kodzie strony, powtarzających się treści, poprawa czasu ładowania się strony czy poprawność wyświetlania się witryny na różnych urządzeniach, zwłaszcza mobilnych. Optymalizując stronę należy również pamiętać o zamieszczeniu pliku mapy strony. Mapa strony powinna mieć logiczny układ, zrozumiały dla robotów przeglądarki, musi też być stale aktualizowana zgodnie ze zmianami wprowadzanymi na stronie.

Techniczne SEO to element optymalizacji o którym powinniśmy pamiętać, jeżeli chcemy, aby nasza strona była łatwa do znalezienia pośród setek innych, podobnych witryn. Dobra optymalizacja może też w dużej mierze przełożyć się na większe zasięgi strony i większy ruch, a co za tym idzie na większe zyski.